Otomobil alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar pişmanlıklar yaşamamak adına önemlidir. Otomobil alırken şu hususlara dikkat edilir:

1- Yakıt: Otomobili uzun süre kullanacaksanız yakıt tipi oldukça önemlidir. Dizel otomobiller çok tercih edilmesinin sebebi budur. Dizel oldukça uygun yakıt tipidir. Dizel otomobiller biraz pahalıdır. Uzun vadede yakıt tasarrufu düşürüldüğünde dizel ve tüplü otomobiller tercih edilmelidir.

2-Motor Hacmi: Otomobiller motor hacmine göre vergilenmektedir. Bu anlamda motor hacmi büyük otomobiller her yakıt açısından çok pahalı hem de vergi olarak yüksek vergi ödemesi yapılır. Bu anlamda küçük motorlu araçlar ekonomiktir. Küçük motor hacimli otomobiller yokuş çıkması ve yol tutuşu oldukça zayıftır.

3-Marka: Avrupa arabaları çok tercih edilir. Bunun temel sebebi sağlam olması, parçasının kolay bulunması ve satarken çok zorluk çekilmemesidir. Kore malı tata arabalar fiyat olarak uygundur. Fakat tata’yı satarken çok zorlanırsınız. Türkiye’de çok piyasası olan bir otomobil değildir. O yüzden bu otomobili aldığınızda son kullanıcısı siz olabilirsiniz.