Çamaşır makineleri hanımların hayatını kolaylaştıran ve büyük zaman tasarrufu sağlayan teknolojik bir alettir. Bu anlamda çamaşır makinesi alırken çok dikkat etmek gerekir. Çamaşır makinesi alırken şu hususlara dikkat edilir:

1-Devir: Çamaşır makinesinin çalışma hızını ve temposunu devir belirler. Bu anlamda yüksek devirli çamaşır makineleri daha randımanlı çalışmaktadır. 600 devirden başlayıp 1500 devire kadar çamaşır makineleri vardır. Fiyatlarda genellikle devire göre değişkenlik göstermektedir. uzun vade kullanacağınız düşünülürse deviri yüksek makineler tercih edilmelidir.

2-Yıkama Kapasitesi: Makinelerin çamaşır yıkama kapasitesi kilo ile ölçülür. 5 kg ile 15 kg arası değişir. Küçük bir aileyseniz haftada 1 çamaşır yıkamanız gerekiyorsa 5 kg kapasiteli makineler işinizi görecektir. Geniş bir aileyseniz 10 kg kapasiteli makineleri tercih etmelisiniz. Fiyatlarda zaten devir ve kilosuna göre değişmektedir.

3-Marka: Bilinen markalar tercih edilmelidir. Servis ağı gelişmiş olan markalar tercih edilmelidir. Parçası ucuz ve kolay bulunan markalar tercih edilmelidir. Bu anlamda en yaygın markalar bosh, arçelik ve vesteldir.