Bilgisayar alırken oldukça titiz davranmak ince eleyip sık dokumak gerekir. Yanlış bir hamle ciddi pişmanlıklar yaşamanıza neden olur. Bu yüzden bilgisayar alırken şu hususlara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

1-Marka: Tanınmış markaları tercih etmelisiniz. Bilinmedik markalar ucuz olabilir ama servis desteği yönünden sizi yalnız bırakabilir. Bozulduğunda parçasını bulmakta zorlanabilirsiniz.

2-Garanti: Bilgisayarınız mutlaka garantili olmalıdır. Bozulduğunda servisin sizi yalnız bırakmaması kısa sürede tamir edilebilmesi bunun ekonominizi olumsuz etkilememesi gerekir.

3-Tipi: Bilgisayarınız masaüstü mü olacak laptop mu olacak başlangıçta belirlemelisiniz. Kullanım alanınız sabitse taşıma gereğiniz yoksa masa üstü bilgisayarlar daha dayanıklıdır. Sürekli iş gereği bilgisayarınız yanınızda olması gerekiyorsa laptop kullanmalısınız.

4-Hız: Bilgisayarın hızı oldukça önemlidir. Bu anlamda bilgisayarın işlemcisine ve ramına dikkat etmelisiniz. Çift çekirdekli ve i5 i7 gibi yüksek işlemcileri tercih etmelisiniz. Ram olarak en az 1 gb olmasına dikkat edin.Ram düşük olursa birçok oyun ve program bilgisayarınızda çalışmayabilir.

5-Fiyat: Piyasada fiyat analizi yapmalısınız. En hızlı ve kaliteli bilgisayarı uygun fiyata almaya çalışın. Alırken ürünün açılmış kullanılmış olup olmamasına dikkat etmelisiniz.